Akrepler

by admin

Akrep, örümceğimsiler sınıfının Scorpiones takımını oluşturan, boyları 13 milimetreden 22 santimetreye kadar değişen, vücutları sert kitin bir tabaka ile örtülü, kıvrık ve kalkık kuyruğunda zehir iğnesi bulunan eklembacaklılara verilen ad. Beş yıldan fazla ömre sahip olan akrepler genellikle sıcak ve nemli bölgelerde yaşıyor olsalar da dünyanın her yerinde bulunurlar.

Dört çift bacağa sahip olan akrepler, çevrelerindeki her türlü nesneyi, varlığı ve hareketi, bacaklarındaki duyargalar sayesinde algılarlar. Başlarından çıkan bir çift kıskaçla avlarını yakalayıp, iğnelerini saplayarak zehir fışkırtır ve felç eder ya da öldürürler. Akreplerin 10 santimetreye kadar zehir fışkırtabildikleri saptanmıştır.

Birçok türü bulunan akreplerin çoğunun zehri bazı canlılar için öldürücü olmaktadır. İnsanlarda oluşturacağı etkiler kişinin yaşı, sağlık durumu, akrep sokmasından sonra yapılan tıbbi müdahale süresi gibi etkenlere göre değişiklik göstermektedir. Akrep sokmasından sonra üşüme, titreme, halsizlik, karıncalanma, his kaybı gibi komplikasyonlar oluştuğunda derhal bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Öldürücü olsa da olmasa da, akrep zehri insanları olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. Genellikle tek başlarına yaşamayan akreplerle mücadele etmek oldukça zorludur çünkü bir akrep yok edilse dahi aynı bölgede başka akreplerin de bulunabileceği unutulmamalıdır. Ayrıca akreplerin hızlı bir şekilde üreyebiliyor olması da önemli bir sorundur. Kabuklarını oluşturan kitin çok sert bir madde olduğu için akrepler sıradan ilaçlamaya karşı çok dirençlidir.

Akrepleri ilaçlama sırasında en önemli aşama, özellikle taş duvarların ve saksıların sık sık kontrol edilmesidir. Evlerde süpürgelikler, depolar, banyolar, kuytu kenar yerler, karanlık ve sıcak yerlerde ya da kilerde akrep çıkma olasılığı oldukça yüksektir. Evlerimizde bulunan dağınık eşyalar gibi çevresel faktörler en aza indirilmeli ve nemli yerlerin kuru tutulmasına özen gösterilmelidir. Akreplerin saklanabileceği yerler tespit edilip uygun ilaçlama yöntemiyle ilaçlama işlemi yapılmalıdır. Akrepler için etkili olabilecek en iyi çözüm, ilkbahar ve yaz aylarında evlerin ve diğer yaşam alanlarına başta akrepler olmak üzere tüm zararlı böceklere karşı ilaçlama yapılmasıdır.

HMZ İlaçlama, İzmir de sizler için profesyonel ilaçlama hizmetleri vermektedir. İnsan sağlığının korunması ve bu amaç için haşerelerden arındırılması gereken her yerde bizim adımızı göreceksiniz. Profesyonel ekip arkadaşlarımızı ve tüm sağlık kriterleri tamamlanmış böcek ilaçlarımız ile haşere sorununu kökünden bitiriyoruz.

İlaçlama sektörüne yeni değerler katmak adına ve haşerelere karşı mücadele etmek amacıyla kurulmuştur. HMZ ilaçlama olarak firmamız sağlık bakanlığı onaylı ilaçları kullanmaktadır. En iyi müşteri deneyimini sunarak mutlu ve memnun müşterilere ulaşıyoruz. Bunu, rekabetçi bir fiyatlandırma, müşteri odaklı ve kullanımı kolay bir web sitesi, güler yüzlü ve bilgili bir personel ile yaratıyoruz. HMZ İlaçlama’da haşere kontrol sorularınızı yanıtlamaya hazır olan dost canlısı haşere kontrol uzmanlarından oluşan bir personel sizi karşılar. Evleriniz, devlet kurumları, oteller, apartmanlar, cafe’ler, fırınlar veya küçük işletmeler, HMZ İlaçlama olarak haşere kontrol gereksinimlerinizi karşılayabiliriz!