Sürüngenler

by admin

Yılanlar

İnsanlar için köpekbalığı saldırıları daha tehlikeli ve dehçet vericidir, ancak insanların bu korkuları dişlek arkadaşlarımızın (yılanlar) gerçekte yarattığı tehlikeden oldukça orantısız sayılabilir. Yılanlar köpekbalıklarından 5.000 kat daha tehlikelidir. Köpekbalıkları yılda sadece 10 kişiyi öldürür, bu çok daha tehlikeli bir yılanla karşılaştırıldığında ölçülü bir sayı sayılabilir.

Bill Gates’in blogunda yer alan ve 2014 yılında yayınlanan bir grafiğe göre, zehirli yılanların her yıl 50.000 kişiyi öldürdüğü tahmin ediliyor. Bununla birlikte, yılan böceklerinin neden olduğu ölümleri tahmin etmek zordur, çünkü bu ölümler genellikle az rapor edilen kırsal alanlarda meydana gelirler. 2008 PLOS Tıp çalışması, yılanlardan kaynaklı ölen insanların sayısının her yıl 20.000 ile 94.000 arasında olabileceğini tahmin ediyor.

Yılanların bu kadar tehlikeli olmasının en önemli nedenlerinden biri, pek çok yılan türünün genllikle birkaç dakika içinde öldüren zehire sahip olmasıdır. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, bilinen 3.000 yılan türünün 600’ü zehirlidir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bunların 200’ünü “tıbbi açıdan önemli” olarak değerlendirir, çünkü bunlar yaralanma, ölüm ve sakatlıklardan sorumludurlar. Örneğin, Avustralya Hayvanat Bahçesi’ne göre , Avustralya iç taipan yılanının tek bir ısırığında bulunan zehiri, 100 kişiyi öldürme potansiyeline sahiptir. San Diego’da ki California Üniversitesi’nin toksikoloji bölümü araştırmalarına göre, bu sade görünümlü yılanın kurbanının, ısırıldıktan sonra yaşamak ve tedavi görmek için sadece yarım saat süresi vardır. En zehirli yılan olarak kabul edilmesine rağmen, “iç taipan” aslında en tehlikeli yılan türü değildir, çünkü bu tür pek çok insanla karşılaşmaz. National Geographic araştırmalarına  göre, en tehlikeli yılan türleri, antivenom ve tıbbi bakıma erişimin sınırlı olduğu alanlarda insanların yanında yaşayan yılanlardır. Zehirli yılanların bu kadar yüksek ölüm sayılarına sahip olmasının bir nedeni de budur.

Yapılan tüm araştırmalar gösteriyor ki, yılanlardan kaynaklı ölüm oranları, köpekbalıkları ve diğer tehlikeli hayvanlar ile karşılaştırıldığında çok daha yüksektir. Özellikle zehirli yılan türlerinin sebep olduğu bu ölümlerin büyük çoğunluğu, acil tıbbi müdahalenin yapılmadığı ve bu tıbbi bakıma erişimin yetersiz olduğu ülkelerde görülmektedir. 

Çıyan

Çıyanlar (Chilopoda), genel görünümü itibariyle tırtılla karıştırılan bu haşere cinsi en az akrep ve yılan kadar tehlikeli olabilmektedir. Yaşadığı iklim ve bölge koşullarına göre 5-7 cm civarında boyutlara sahip olup doğada sarı, kırmızı ve kahve tonlarında görmek mümkündür. Çiyanlar görünüş olarak uzun bedenli ve üzerinde birçok ayağı olan bir haşere türüdür. Çiyan ile kırkayağı birbirine çok karıştırırlar. Çiyan ve kırk ayakta vücutlar bölmeler halindedir. Kırkayakta her bölmede 2 çift ayak bulunurken çıyanda ise her bölmede 1 çift ayak bulunur.

Çok kuvvetli ve etkili bir zehre sahip olan çiyan omurgasız bir canlıdır. Bölmelerden oluşan vücutlarının her bölmesinde zehirli ayaklar mevcuttur. Vücutlarında 17 çift zehirli antene sahip olan çiyan haşeresinin sokması felç veya ölümle sonuçlanabilir. Çıyan sokması durumunda kusma, ateş gibi sorunlarla karşılaşılacağından zaman kaybetmeden en yakın Sağlık Kurumuna başvurulmalı ve tedavi olunmalıdır. Sağlığımız açısından çok büyük bir tehdit olan çiyan haşeresi ile mücadele kesinlikle bireysel oalrak yapılmamalıdır.

Çıyanlar Nerede Yaşar?

Çıyan haşeresinin yaşam alanları çayır, yeşil alanlar, orman, taş ve duvar dipleri, ağaç kavukları ve rutubetin bol olduğu toprak alanlardır. Yuvalarını genellikle toprak altına yapan çıyanlar sonbahar ve ilkbahar gelişiyle bozulmuş yuvalarından toprak üstüne çıkarak kendilerin güvence altına alabilecekleri ve besin bulabilecekleri iç mekanlara yönelirler. Yaşam alanlarımızda karşılaşabileceğimiz çıyan türleriyle kesinlikle temasa geçmemeliyiz. Çıyan ilaçlama firması ile irtibata geçip profesyonel olarak yardım almalıyız.

Çıyan haşaresi gündüzleri pasif, geceleri ise aktiftirler. Çok hızlı üremekte olan çiyanlar her çiftleşmesinde yüzlerce yumurta meydana getirir. Çıyan ilaçlamasında bu işi uzman ekibe sahip çıyan ilaçlama şirketleriyle çalışılmalı ve çalıştığımız ilaçlama firmasının kullandığı ilaç ve yöntemlerin yasal olduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde yanlış seçim sizi hem maddi hem de zaman kaybına uğratacağından çıyandan kurtulmamız uzun süremizi alacaktır. Aldığımız hizmetin garantili olması, doğru yöntem ve ilaç sizi kısa sürede çıyan haşaresinden kurtaracaktır. HMZ İlaçlama servisimiz 24 saat hizmetinizdedir.

Kırkayak

Çıyanlarla çok benzeseler de kırkayakların bacak sayısı çıyanlarınkinden daha fazladır. Çıyanlar etçil ve zehirliyken, kırkayaklar otçul/çürükçül ve zehirsizdir. Vücutları da çıyanlara göre daha sert ve silindirdir. Sayıları 36 dan 400 e kadar olan bacaklara sahiptir. En fazla ayağı olan kırkayak türü 750 ayaklı Illacme plenipes türüdür. Erkeklerinde yaklaşık 660, dişilerinde ise 750 ayak bulunur. Kırkayağın rengi genel olarak kahverengi olur. Kırkayak genellikle gündüz vaktini dinlenerek geçirir. Taş ve yaprak altı gibi nemli yerler ideal dinlenme yerleridir. Kırkayak genel olarak çürümüş bitki yemeyi sever. Kırkayak taze bitkilerin kök ve yapraklarını kemirerek çürümeye neden olur, kırkayak çiçeklerde çok görülür, kırkayak dışkı yer parazit ve tenya taşır, kırkayak ölene kadar birkaç defa deri değiştirir. Kırkayağın her deri değiştirmesinde bedeninde 1 halkası artar, yumurtadan çıkan kırkayak larvası 1 yılda ergin kırkayak olur, kırkayağın derisi antibiyotik etkili ve pis kokuludur. İri olan kırkayak insan derisine dokunduğunda tahrişe neden olabilir, kırkayak korktuğunda veya tehlike anında kendini yere atar kıvrılır.

İlaçlama sektörüne yeni değerler katmak adına ve haşerelere karşı mücadele etmek amacıyla kurulmuştur. HMZ ilaçlama olarak firmamız sağlık bakanlığı onaylı ilaçları kullanmaktadır. En iyi müşteri deneyimini sunarak mutlu ve memnun müşterilere ulaşıyoruz.Bunu, rekabetçi bir fiyatlandırma, müşteri odaklı ve kullanımı kolay bir web sitesi,güler yüzlü ve bilgili bir personel ile yaratıyoruz. HMZ İlaçlama’da haşere kontrol sorularınızı yanıtlamaya hazır olan dost canlısı haşere kontrol uzmanlarından oluşan bir personel sizi karşılar. Evleriniz, devlet kurumları, oteller, apartmanlar, cafe’ler,fırınlar veya küçük işletmeler, HMZ İlaçlama olarak haşere kontrol gereksinimlerinizi karşılayabiliriz!