Tespih Böceği

by admin

Tespih ya da tesbih böcekleri (Isopoda), Malacostraca sınıfından, suda ya da karada yaşayan, yedi çift bacaklı kabuklu takımıdır. 3 mm den 45 cm e kadar değişen boylarda olabilseler de genellikle küçük hayvanlardır. Bugüne kadar 10.000 türü tanımlanmakta olup, bunlardan yaklaşık 4500’ü denizlerde, 500 kadarı tatlı sularda, diğer 5000 kadarı ise denizlerde yaşamaktadır.

Tespih böceklerinin baş kısımlarında 2 küçük göz ve başlarının üst kısmında da 2 tane antenleri bulunmaktadır. Genellikle gri renkli olsalar da yaşadıkları yere göre siyah ve kahverengi olanları da bulunur. Tespih böceklerinin dıi yüzeylerini sert ve katmanlı bir kabuk örtmektedir. Ancak bu katmanların arası elastik bir yapıda olduğu için herhangi bir tehlike sezinlediklerinde kendilerini yuvarlayıp adeta bir tespih tanesi şeklini alabilirler. İsimleri de bu özelliklerinden gelmektedir.

Tespih böcekleri, özellikle nemli bölgelerde ve toprak zeminlerde bulunmaktadırlar. Beslenmelerini otçul olarak sağlayan bu böcekler insanları ve hayvanları ısırmazlar ve zehirleri olmayan bir türdür. Fakat birçok mikrobu üzerinde barındıran tespih böcekleri, dışarıda kalmış yiyecekler ile beslenmeye çalışacakları için dışkı ve salyalarını bu yiyeceklerin üzerine bırakmaktadırlar. Bu yüzden bu böcek türüyle karşılaştığımızda ciddi sağlık sorunları yaşamamak için mücadele etmemiz gerekmektedir.

HMZ İlaçlama, İzmir de sizler için profesyonel ilaçlama hizmetleri vermektedir. İnsan sağlığının korunması ve bu amaç için haşerelerden arındırılması gereken her yerde bizim adımızı göreceksiniz. Profesyonel ekip arkadaşlarımızı ve tüm sağlık kriterleri tamamlanmış böcek ilaçlarımız ile haşere sorununu kökünden bitiriyoruz.

İlaçlama sektörüne yeni değerler katmak adına ve haşerelere karşı mücadele etmek amacıyla kurulmuştur. HMZ ilaçlama olarak firmamız sağlık bakanlığı onaylı ilaçları kullanmaktadır. En iyi müşteri deneyimini sunarak mutlu ve memnun müşterilere ulaşıyoruz. Bunu, rekabetçi bir fiyatlandırma, müşteri odaklı ve kullanımı kolay bir web sitesi, güler yüzlü ve bilgili bir personel ile yaratıyoruz. HMZ İlaçlama’da haşere kontrol sorularınızı yanıtlamaya hazır olan dost canlısı haşere kontrol uzmanlarından oluşan bir personel sizi karşılar. Evleriniz, devlet kurumları, oteller, apartmanlar, cafe’ler, fırınlar veya küçük işletmeler, HMZ İlaçlama olarak haşere kontrol gereksinimlerinizi karşılayabiliriz!