Uçkunlar

by admin

Uçkunlar

Uçkun zararlı ilaçlama için ilk olarak uçkun zararlılarını tanıyalım. Sivrisinek, karasinek, tatarcık uçkun zararlıları arasında yer alan ve mücadeleye konu olan uçkunlardır.

Karasinekler, çöp, bataklık ya da nemli organizmaların bulunduğu yerlerde 100-200 lü kümeler halinde gezerek yavru bırakırlar. Oluşan larvalar etraftaki organik besinler ile beslenerek 7-8 gün civarında yeniden karasinek haline gelerek çoğalırlar. Bir uçuşta ortalama 3 km uçarak gezindikleri her yeri istila ederler. Bu sırada dışkılama ve ısırma yoluyla birçok hastalığın insanlara bulaşmasına neden olurlar. Kolera, Diare, Dizanteri, Hepatit, Çocuk Felci, Gıda zehirlenmeleri, verem gibi hastalıkları kolaylıkla insanlara bulaştırırlar.

Su birikintisi olan yerlerde üreyen ve yaşayan sivrisinekler insan sağlığı için en sık karşılaşılan tehdit unsurlarıdır. Küleks ve Anafol cinsi tanınan ve en çok rastlanan iki çeşididir. Suyun olduğu her yerde temiz, kirli, sıcak, soğuk, kirli ayrımı olmaksızın ürerler. Larva sonrası dönemde 9-10 gün civarında ergin sinek haline gelirler. Dişi sivrisinekler üremek için canlı kanı emmek zorundadır.  Kendi doğalarının devamı için insan sağlığına zarar verirler. Anofel cinsi sivrisinekler sıtma hastalığının yayılmasında rol oynar. Fil hastalığı, sarı humma, beyin iltihabı, Nil humması gibi hastalıkların da baş temsilcileri sivrisineklerdir.

Yaygın Sinek Türleri

Güz Sineği (Musca autumnalis) 

Güz sinekleri atların ve büyükbaş hayvanların genellikleri yüzünde ve göz çevrelerinde görülürler. Hayvanlar üzerinde yaşayarak, burun, mukus, tükürük ve gözyaşı ile gelen proteini alarak beslenirler. Sineklerin kendi ağız parçaları üzerinde mikroskobik dişleri vardır. Dişleri ev sineğiyle hemen hemen aynıdır. Geceleri bitki örtüsü veya insan yapımı binalarda dinlenip, gündüz saatlerinde bitki şekerleri, gübre yüzeylerinde veya hayvanların üzerinde beslenirler. Çok güçlü uçuculardır, ve birkaç mil seyahat edebilme yeteneğine sahiptirler. Ama üreme alanlarına yakın kalmaları gerekmektedir. Yaşam döngüleri, bir yazda on iki veya daha fazla jenerasyon ile sıcaklığa bağlı olarak 12-20 gün arasında tamamlanabilmektedir.

Uçkun zararlılarından kurtulmanın profesyonel yollarına başvurmadan hemen önce yapılması gerekenler vardır.  Bunlardan ilki çevre birikinti su alanlarının boşaltılmasıdır. Açık su kanallarına akıntı verilmelidir. Açık kanalizasyon kapakları mutlaka kapatılmalıdır. Açık olan çukurlara su birikintileri oluşmaması için çukurların kapatılması gerekir.

Bu tedbirlerin arkasından insan sağlığına zarar vermeyen sadece uçkun zararlıları için yok edici etkisi olan Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlar kullanılarak ilaçlama yapılmalıdır. Biyosidal Ürün uygulaması izinleri Sağlık Bakanlığı tarafından almış onaylı firmalar ile çalışmanız hem ilaçlamadan yarar sağlamanız hem de zarar görmemeniz açısından oldukça önemlidir.

HMZ İlaçlama, İzmir de sizler için profesyonel ilaçlama hizmetleri vermektedir. İnsan sağlığının korunması ve bu amaç için haşerelerden arındırılması gereken her yerde bizim adımızı göreceksiniz. Profesyonel ekip arkadaşlarımızı ve tüm sağlık kriterleri tamamlanmış böcek ilaçlarımız ile haşere sorununu kökünden bitiriyoruz.

İlaçlama sektörüne yeni değerler katmak adına ve haşerelere karşı mücadele etmek amacıyla kurulmuştur. HMZ ilaçlama olarak firmamız sağlık bakanlığı onaylı ilaçları kullanmaktadır. En iyi müşteri deneyimini sunarak mutlu ve memnun müşterilere ulaşıyoruz.Bunu, rekabetçi bir fiyatlandırma, müşteri odaklı ve kullanımı kolay bir web sitesi,güler yüzlü ve bilgili bir personel ile yaratıyoruz.HMZ İlaçlama’da haşere kontrol sorularınızı yanıtlamaya hazır olan dost canlısı haşere kontrol uzmanlarından oluşan bir personel sizi karşılar. Evleriniz, devlet kurumları, oteller, apartmanlar, cafe’ler,fırınlar veya küçük işletmeler, HMZ İlaçlama olarak haşere kontrol gereksinimlerinizi karşılayabiliriz!

Mavi Sinek (Calliphora vomitoria) 

Mavi sinekler genellikle çöp etrafında gözlenmektedirler. Evcil hayvan dışkıları ve ölü hayvanlar bu sinek çeşidi için oldukça çekicidir, bu yüzden de hastalık taşıyıcısı oldukları bilinmektedir. Metalik mavi renkte olmaktadırlar.  Çoğunlukla et türevli maddelerin , bazen de peynirin içinde üremektedirler. Ölü kemirgen, kuş vb. hayvanlarda yaygın görülen haşerelerdir.

Salkım Sineği (Pollenia rudis) 

Salkım sinekleri, genellikle evin tavan ve duvar boşlukları gibi sessiz alanlarında görülmektedirler.  Kış uykusu için kış boyunca kalacakları sıcak yerleri tercih ederler. Salkım sineklerini, güneşli kış günlerinde ışığa çekiliyor gibi bir pencere etrafında büyük bir grup halinde görebilirsiniz. Altın sarısı ya da kahverengi, eğri büğrü tüylerle örtülü, koyu gri ya da yeşil göğüs bölgesine sahiptirler. Dinlenme sırasında kanatlar vücudu geçgin halde bulunmaktadır. Yavaş uçan canlılardır. Yaz sonu veya sonbahar başlarında yumurtalarını toprağa bırakırlar. Yumurtadan, yetişkinliğe gelişme süreleri yaklaşık olarak 27 ile 39 gün sürmektedir.

Bostan Sineği (Daddy long legs) 

Bostan sineği insanlara zarar vermemektedir. Nemli, yosunlu ormanlık alanlarda bulunurlar. Gri, kahverengi ve incedirler. Bacakları çok ince ve uzun olmaktadır. Bostan sineklerinin çok kısa bir ömrü vardır, bazı türleri sadece üreme safhasına gelene kadar yaşayabilirler. Yumurtalar göl ya da gölcük suyunun ya da göl kenarındaki yeşillik alanların üzerine bırakılır. Altı hafta sonra çatlarlar ve larvalar su içinde ya da nemli toprakta türüne bağlı olarak beş yıla kadar yaşayabilirler. Baharda larva pupalaşır ve yetişkin bir sinek ortaya çıkar.

Lağım Sineği (Psychodidae) 

Lağım sineği kanalizasyon yataklarında bulunurlar. Larvalar burada kanalizasyon pisliğindeki organik maddeler ile beslenirler. Drenaj sineği, kanalizasyon sineği gibi farklı isimlerde de bilinirler. Bronz renkli vücutları gri görünür. Kanatları yoğun şekilde tüylüdür ve dinlenme esnasında vücudun üstünde çadır gibi tutulur. Yumurtalar 1 ila 6 günde çatlarlar, larvalar 10 ila 50 günde olgunlaşırlar. Pupalar 1 ila 3 günde olgunlaşmaktadırlar.

Meyve Sineği (Drosophila species) 

Meyve sinekleri genellikle meyve bahçeleri, sebze alanları, bira fabrikaları ve barlardaki fermantasyon atıklarının etrafında bulunurlar. Parlak kırmızı gözlü sarı, kahverenginde olmaktadırlar. Yavaş olan uçuş sırasında karın bölgesi aşağıya sarkar. Havada asılı durma eğilimindedirler. Çürük meyve, kirli drenaj ve hatta pis mutfak eşyalarında üreyebilir. 7-30 günde yetişkinliğe geçer.

At Sineği (Family tabanidae)

At sineği hayvancılık sektörü ile ilgili zararlılar arasındadır. Dişiler tarafından aralıksız ısırma saldırıları bazı hayvanlarda kilo verme ile sonuçlanabilmektedir. At sineği sokması insanlar için çok acı verici olabilir. Deriyi delen böceklerin aksine, at sinekleri minyatür bıçaklar gibi işleyen ağız parçalarına sahiptirler. Bu sinekler, ağız parçalarını makas gibi deriyi yaracak biçimde kullanmaktadırlar. Çiftleşme havada başlar ve zeminde tamamlanır. Burada, dişi sinek bazen parlak ve kireçli salgı ile kaplı yumurta kitlesi bırakır. Bu salgı kaplaması suya karşı korumada yardımcı olmaktadır. Yetişkin yaşam süresi yaklaşık olarak 30 ila 60 gün arasındadır.

Altıngöz (Chrysoperla carnea) 

Seralar ve evde bitki yetiştiriciliğindeki solgun böceklerin önemli avcılarından biri sayılırlar. Zarkanatlar, birden çok farklı tür fidan biti, örümcek maytı, kirpik kanatlı, beyaz sinek, küçük tırtıl ve böcek larvaları ile de beslenebilirler. Yetişkinler özellikle akşam ve gece aktif uçuculardır. Çırpınmalı uçuşları bu tür için karakteristik bir özelliktir. Uzun antenli ve parlak, altın gözlere sahiptirler. 

Beyaz Sinek (Trialeurodes vaporariorum) 

Beyaz sinekler bitkilerin özsuyunu emerek bitkilere zarar verebilirler. Genç yapraklar üzerinde bulunurlar ve yumurtalarını bu seviyede bırakırlar. Pupa ve gelişmekte olan yetişkinler en düşük kanat seviyesinde yer almaktadır. Beyazdırlar ve kama başlı güvelere benzerler. Dişiler yaprak yüzeyine 10 gün içerisinde çatlayacak yumurtalar bırakırlar. 30 ile 70 gün arasında yaşayabilirler.

Sarı Sürü Sineği (Thaumatomyia notata) 

Sarı sürü sinekleri kışı geçirmek üzere sonbaharda özellikle evlerin çatı boşluklarında çok sayıda bulunabilirler. Sıklıkla tavan aralarında küme sinekleriyle birlikte kış uykusunda bulunmaktadırlar. Yaklaşık olarak 3mm uzunluğunda küçük sineklerdir. Meyve sineğine benzemektedirler. Bu sinekler hakkında az şey bilinmektedir.