Güveler

by admin

Un Güvesi (Un Biti)

Un güvesi diğer bir adıyla un biti  ilaçlaması ülkemizde oldukça sık yapılan ilaçlamalardandır. Sadece Fabrika yada tahıl ambarlarında değil çoğumuzun evinde mutfak yada kilerinde de sıklıkla karşılaşabileceğimiz bir böcek türü olan un güvesi değirmen, depo, fabrika ve benzeri yerlerde un ve mamülleri, hububat, bazı kuru meyve ve sebzeler, kakao, baharat, kahve, kuru tütün, ayçiçeği ve baklagil tohumları ile çeşitli kuru yemişlerde beslenir, bulundukları yerlerde gıdaların üzerinde kalıntılar bıraktığı için besinlerin içeriğinde bozulmaya yol açabilirler, bu bozulmalar gıda ürünlerinin kokması ve çürümesi şeklinde olmaktadır.

Dişiler, çiftleştikten sonra yumurtalarını un, tahıl taneleri ile diğer gıda maddeleri, depo veya değirmenlerdeki çatlak veya delikler ile makine aksamına yapıştırmaktadır. Bir dişi, ortalama yüz ila altıyüz adet yumurta bırakmakta ve yumurtalar 400 gün içerisinde açılmaktadır. Yumurtadan çıkan larvalar, ilk devrelerde kendine undan veya diğer gıda parçacıklarından yapılmış bir kılıf yaparak bunun içerisinde beslenmektedir. Larva beş gömlek değiştirmekte, olgunlaşan larva gıda ortamını terk ederek depolardaki yarık, çatlak ve girinti gibi yerlerde kokon örerek pupa olmaktadır. Nem oranının fazla olması güve oluşumuna davetiye çıkarır. Kullandığınız besinlerdeki un güvesi yada kıyafetlerinizi saran güveler ve yürüyen uçan tüm haşereler için HMZ İlaçlama olarak pest controlden ücretsiz keşif hizmeti alarak un güvesi ilaçlaması yada haşere ilaçlaması ve mücadelesinde en uygun fiyatlarla sorun ve sorumluluklarınızdan kurtulabilirsiniz. 

Güveler hakkındaki en ilginç haber ise İlgiltere de yaşndı 19. yüzyılın başlarında İngiltere taşrasında bol kömür yakan fabrikalar ve imalathaneler bol bol is bulutu püskürttü ve Londra ile Manchester arasındaki ağaçları kararttı Bu, bölgedeki güveler için kötü haber anlamına geliyordu. Soluk, benekli bir bedene sahip olan ve bu görünümüyle normal renkli ağaçlar üzerinde arka plana mükemmel bir şekilde karışan bu böcek birden göze kolayca çarpar oldu. Kararmış ağaç kabukları üzerinde beyaz rengiyle kolayca fark edilen güve, kendisini avlayan kuşlar için kolay bir hedef haline gelmişti.On yıllar geçtikçe koyu renkli güveler türemeye başladı. Bu mutantlar aynı türe ait olmasına rağmen tipik görünümlerini terk etmiş ve ağaçlar üzerinde göze çarpmasını yeniden zorlaştıracak biçimde daha koyu renklere bürünmüştü. Yüzyıl sona ererken Manchester’daki güvelerin neredeyse tamamı siyahtı. İngiltere’de hava temizlenip ağaçlar renklerini yeniden açınca bu siyah güveler ortadan yok olmaya başladı. Ancak bu kısa var oluş sürelerinde evrimin birer simgesi oldular.

Elbise Güvesi

Elbise güveleri olarak bilinen Tineola bisselliella türleri Avrupa ve Asya’nın yerli böcekleri arasında olsalar da şimdi neredeyse tüm kıtalara yayılmış durumdadırlar. Hayvansal ürünlerde yaygın olarak, karanlık ortamlardan hoşlanırlar ve yurt içinde tipik olarak dolaplarda, elbise sandıklarında, keten sepetlerde ve yatakların altında bulunurlar. Elbise güveleri zayıf uçuculardır ve ışıktan etkilenmezler. Rahatsız edildiklerinde saklanma eğilimindedirler. Bu nedenle, giysi güvelerinin istilaları hasarlı yünler, kürkler veya tüyler bulunana kadar genellikle fark edilmez. Yetişkinler sadece 1/4 inç uzunluğundadır. Başın üstünde kırmızımsı altın tüylerle altın rengindedirler. Genellikle dolapların karanlık alanlarında olan eşyaların çok yakınında bulunurlar. Kılıf oluşturan elbise güvesinin kanatları kahverengidir ve soluk koyu renkli lekelere sahiptir. Kafadaki tüyler, dokuma elbise güvesine göre daha açık renklidir. Elbise güvesinin larvaları beslenirken yanlarında her zaman ipek bir kılıf taşır. Bu ipeksi tüpü asla bırakmazlar ve büyüdükçe büyütürler. Her iki uçtan beslenirler ve rahatsız edildiklerinde içine çekilirler. Bu durum, larvaların beslediği kumaşın rengini alır.

Dişiler, 2 ile 3 haftalık bir süre içinde ortalama 40 ile 50 yumurta bırakır ve yumurtlama tamamlandıktan sonra ölür. Erkekler dişilerden daha uzun yaşar ve hayatlarının geri kalanında çiftleşmeye devam eder. Yumurtalar, yapışkan bir salgı ile kumaş ipliklerine tutturulur; sıcak havalarda 4 ile 10 gün içinde yumurtadan çıkarlar. Larvalar beslenirken dokumayı döndürürler ve türe bağlı olarak kendilerini kısmen bir dokuma örtü veya besleme tüpüne kapatabilirler. Elbise güvesi dışkısı, tüketilen kumaş liflerinden boyalar içerebilir ve dolayısıyla aynı renkte olabilir. Larva, elbise güvesinin zarar verme aşamasıdır. Elbise güveleri yün giysiler, halılar, kilimler, döşemeli mobilyalar, kürkler, saklanan yünler, fırçalarda hayvan kılları, piyanolardaki yün keçeler ve balık yemlerinde balık unu ile beslenirler.

Davranış

Güveler, larvaların yiyebileceği bir besin kaynağına yumurta bırakırlar. Elbise güveleri yün, ipek ve hatta pamuk gibi her türlü doğal elyafı seçer. Bu böcekler karanlıkta saklanır ve küçük yumurtalar yaratarak bir istilayı fark etmeyi zorlaştırırlar. Sadece bir kez giyilen kıyafetlerde bile ter, yiyecek ya da içecek lekeleri içeren liflerin tadını çıkarırlar.

Riskler

Elbise güveleri yün, kürk, ve deri gibi hayvansal ürünlere saldırır. Lifler ısırılır ve gevşek uçlar atılır ve tüketilenlerden çok daha fazla miktarda ürün imha edilir. Her türlü yumuşak mobilyalar, halılar ve giysiler elbise güvelerine karşı savunmasızdır ve daha pahalı kumaşlarda deliklere sebep olurlar. Güveler yapay lifleri yemez.

Önleme Yöntemleri

Elbise, kıyafet güveleri, periyodik kuru temizleme veya yıkama, uygun saklama, dondurma, ısıtma ya da kuru buzla fümigasyon, tuzaklama ve böcek ilacı kullanma gibi çeşitli yöntemlerle kontrol edilebilir. Binalarda nem oranı düşük tutulabilirse, bu durum elbise güvesi gelişimine uygun olmayan bir ortam yaratacaktır. Pek çok küçük çatlak ve yarık içermeyen bina inşaatı, aynı zamanda daha az giysi güvesi problemine katkıda bulunur.

Kıyafet güveleri ilk olarak yünlü giysiler veya uzun süre depolanan artıklar üzerine yerleşebilir. Bu tür eşyalar saklanacaksa, uygun şekilde saklanmalı veya periyodik olarak güneşte asılı kalmalı ve özellikle dikişler boyunca, kıvrımlarda ve ceplerde iyice fırçalanmalıdır. Fırçalama yumurtaları yok eder ve larvaları ortaya çıkarır. Larvalar ışık tarafından güçlü bir şekilde itilir ve koruma bulamadıklarında giysilerden düşerler. İyi temizlik uygulamaları da önemlidir. Çoğu insan giysi güvesi sorunlarını kendileri kontrol edebilse de, bazı istilalar en iyi şekilde, zor bir kontrol işiyle başa çıkmak için gerekli ekipman, malzeme ve deneyime sahip bir haşere kontrol operatörü tarafından ele alınmalıdır.

Kedi Tırtılı (Pazen Güve Tırtılı)

Kedi tırtılı olarak ta adlandırılan pazen güve tırtılları, bu garip görünümlü hayvan, batma doğasıyla bilinen bir pazen güve tırtıl türüdür. Kedi tırtılının dikenleri cilde temas ettiğinde ağrı, baş ağrısı ve kusma gibi çeşitli semptomlara neden olur. Ağrıya neden olan bu aşırı dikenler tırtılları korur ve tırtıllar güveye dönüştüğünde zehirli dikenler kaybolur.

Megalopyge opercularis çok farklı bir görünüme sahiptir. Eğer bir yerde kedi tırtılına denk gelinirse, kesinlikle gözden kaçırılmayacaktır. Çünkü vücudundaki tüylerle küçük bir kediyi anımsatır ve kesinlikle dikkat çekicidir. Yetişkin kabarık sarı kedi tırtılı yaklaşık 4 cm kanat açıklığı ile oldukça küçüktür. Tırtılların kendileri renk olarak değişebilirler. Vücutları sarı, kırmızı, gri ya da setae adı verilen karışık renkte tüylerle kaplıdır. Megalopyge opercularis larva formu da benzersizdir ve pek çok isimle adlnadırılır: Tüylü kedi tırtıl, asp, yünlü sülük ve opossum böceği bu isimlerden sadece birkaç tanesidir.

Pazen güve tırtılları görünümleri nedeniyle bir kediye benzerler, ama kedi gibi sevimli olmaktan çok uzaklardır. Kedi tırtılları oldukça zehirli bir haşere türüdür. Hatta yaygın olarak görüldükleri Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en tehlikeli böceklerden biridir. Kedi tırtılları zehirli dikenlerini gizleyen saçlarla kaplıdır. Bir kedi tırtılı sokması her zaman hafife alınmamalıdır. 1800’lerin sonlarında Amazon Yağmur Ormanları’na giden kaşif Richard Spruce, kedi tırtılları hakkında ilk ayrıntılı bilgileri yazmıştır. Notlarında “Tarapoto’da bir gün akşama kadar tırtıl sokmalarıyla ilgili bilgi topluyordum. Bir Inga ağacının örneklerini toplarken, sağ bileğimden kötü bir şekilde sokuldum. Bu, şimdiye kadar katlandığım en yoğun acıların başlangıcıydı.” diye yazmıştır. Kedi tırtılı sokmasıyla ilgili Teksas’ta meydana gelen bir olay da vardır. Gündüz bakımevinde kedi tırtılı tarafından sokulan 5 yaşında bir çocuk hastaneye kaldırılmıştır. Tırtılın dikenleri çocuğun koluna yapışıp, ağrı ve şişmeye yol açmıştır. 

Megalopyge opercularis genellikle ağaçlarda, bitkilerde ve çalılarda bulunurlar. Karaağaç, yabani erik ve meşe gibi gibi ağaçların yanı sıra gül ve sarmaşık gibi bahçe bitkilerinde de bulunur. Bu yüzden kedi tırtıllarının yoğun bulunduğu yerlerde dikkatli olmak gerekir. Güney pazen güve tırtılları en çok Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygındır.

İlaçlama sektörüne yeni değerler katmak adına ve haşerelere karşı mücadele etmek amacıyla kurulmuştur. HMZ ilaçlama olarak firmamız sağlık bakanlığı onaylı ilaçları kullanmaktadır. En iyi müşteri deneyimini sunarak mutlu ve memnun müşterilere ulaşıyoruz.Bunu, rekabetçi bir fiyatlandırma, müşteri odaklı ve kullanımı kolay bir web sitesi,güler yüzlü ve bilgili bir personel ile yaratıyoruz.HMZ İlaçlama’da haşere kontrol sorularınızı yanıtlamaya hazır olan dost canlısı haşere kontrol uzmanlarından oluşan bir personel sizi karşılar. Evleriniz, devlet kurumları, oteller, apartmanlar, cafe’ler,fırınlar veya küçük işletmeler, HMZ İlaçlama olarak haşere kontrol gereksinimlerinizi karşılayabiliriz!